Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Zagrożenia wg prof. Stępnia i Smolara

Inauguracja Klubu Obywatelskiego w Mińsku Mazowieckim odbyła się w środę, 20 kwietnia.

Opublikowano: 24 Kwietnia 2016, Niedziela, 21:35
Autor: btsd
 0 0 0

Inauguracja Klubu Obywatelskiego w Mińsku Mazowieckim odbyła się w środę, 20 kwietnia. Na spotkaniu z prof. Jerzym Stępniem i Aleksandrem Smolarem było nas blisko 180 osób. Publiczność wypełniła całą salę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Kontekst debaty był oczywisty: kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego i zagrożenie demokracji w Polsce. Naszych gości zapytaliśmy, co to dla nas oznacza i jaki ma to wpływ na postrzeganie naszego kraju na świecie? Pytaliśmy też o Konstytucję, samorząd, historię i wybory, zarówno te parlamentarne, jak i samorządowe. Czy możemy spodziewać się wcześniejszych, a jeśli nie, to czy wytrzymamy tę degradację, którą Polsce funduje obecnie Prawo i Sprawiedliwość?

Sędzia Jerzy Stępień zwrócił uwagę na niesamowitą siłę i moc oddziaływania oddolnych inicjatyw zrzeszania się ludzi. Wypływa to z historycznych doświadczeń Polaków, którzy w XVI-XVII wieku zawiązywali przedmiotowe konfederacje. I to, co dzisiaj w Polsce robi KOD, czy Kluby Obywatelskie, wpisuje się właśnie w takie formy manifestowania obywatelskich poglądów.

To, co teraz dzieje się w Polsce, sędzia Stępień ocenia jednoznacznie: nihilizm prawny, czyli stan, w którym nie liczą się Konstytucja ani wysoki poziom legislacji, a wola polityków zastępuje porządek prawny. Z taką sytuacją mamy dzisiaj do czynienia. - To przypomina sytuację Titanica. Już miał zgruchotane dno, ale jeszcze ludzie o tym nie wiedzieli. Nie wiedzieli, że za chwilę wszystko się zapadnie, ale póki co jeszcze czuli się bezpiecznie – obrazowo tłumaczył Stępień. Dodał, że duża frekwencja na spotkaniach Klubów Obywatelskich świadczy o tym, że ta „temperatura obywatelska” rośnie, że wyczucie obywatelskie w Polsce nie zaginęło.

- Jeżeli podważy się rolę i znaczenie Trybunału Konstytucyjnego, to można wtedy robić w zasadzie wszystko. A nie jest to jedyna instytucja, którą podważył Jarosław Kaczyński – mówił z kolei Aleksander Smolar, drugi gość Klubu Obywatelskiego w Mińsku Mazowieckim. - Spójrzmy chociażby na służbę cywilną. Wczoraj można być członkiem PiS-u, a jutro już zajmować ważne stanowisko w administracji bez konkursu i bez wymogów formalnych. Symbolicznie kompromitujący przykład to np. sytuacja w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Wyrzucenie specjalistów, a powołanie człowieka, który pewnie  nigdy w życiu koło konia nie stał … - dodał Smolar.

- Organizatorzy Klubu Obywatelskiego wykonali rewelacyjną pracę. Frekwencja na spotkaniu przewyższyła nasze oczekiwania, co dało dowód na wzorową postawę środowisk obywatelskich z Mińska Mazowieckiego. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko członkowie, czy sympatycy Platformy Obywatelskiej, ale również ludzie związani Komitetem Obrony Demokracji, Nowoczesną, a także zwykli obywatele, którym nie jest obojętny stan państwa. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł ponownie pojawić się w Mińsku Mazowieckim podczas kolejnego spotkania Klubu Obywatelskiego. - podsumował środowe spotkanie poseł Andrzej Halicki.

Na pytaniach nie poprzestaliśmy. Inauguracja Klubu Obywatelskiego w Mińsku Mazowiecki zakończyła się sformułowaniem wspólnych konkluzji: powinniśmy wspólnie reagować na takie zagadnienia, jak chociażby fałszowanie historii i dzielenie obywateli.

Klub Obywatelski na Facebooku


Klub Obywatelski Mińsk Mazowiecki
fot. M. Łodyga

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania