Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Nie było żadnej nadziei...

We wtorek, 19 kwietnia, zorganizowano w Mińsku Mazowieckim Dzień Pamięci o Holokauście

Opublikowano: 19 Kwietnia 2016, Wtorek, 22:01
Autor: btsd
 0 0 0

„Nie było żadnej nadziei”
… powiedział Marek Edelman, jeden z przywódców Powstania w Getcie Warszawskim o działaniach polskich żydowskich żołnierzy.

73 lata po tragicznych wydarzeniach wiosny 1943 roku w stolicy zebraliśmy się w Mińsku Mazowieckim.

Razem z uczniami Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego na Pięknej, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3 oraz „Mechanika”, ich nauczycielami i potomkami mińskich Żydów oraz społecznością miasta spotkaliśmy się dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Spiritus movens Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciw ludzkości była Katarzyna Łaziuk, nauczycielka z GiLO na Pięknej.

Obejrzeliśmy film „Nie było żadnej nadziei” (scenariusz i reżyseria Kama Veymont). Posłuchaliśmy ocalałych bojowników z warszawskiego getta, którzy byli narratorami filmu.
Marek Edelman wspominał: „ Getto płonęło, (…) a po drugiej stronie muru (…) zobaczyliśmy karuzelę. W słońcu była bardzo ładna (…) To jest natura człowieka. Człowiek nie widzi tego, co go nie dotyczy”.

Potem przeszliśmy na Stary Rynek.
Tam symbolicznie upamiętniliśmy ludzi, obywateli naszego miasta, którzy 21 sierpnia 1944 roku zostali wywiezieni do Treblinki (5000 ludzi, 1300 zabitych). Uczciliśmy innych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców.
„Mówienie o tym ma tylko jeden sens: przypominanie światu, że ludobójstwo jest zbrodnią przeciwko samej istocie człowieczeństwa i że nie można być bezkarnie obojętnym świadkiem, bo wychodzi się z tego okaleczonym.”
Głos Edelmana brzmi ciągle znajomo i aktualnie.
Jest głosem wszystkich poniżonych, znienawidzonych, bitych, torturowanych, zabijanych na wszystkich frontach naszego świata.
Dołączyliśmy do tego wołania i ustawiliśmy się w łańcuch ludzi dobrej woli przeciwko złu, jakim są wojna i nienawiść.

Magdalena Zygnerska
fot. z arch. MBP

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania