Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Sadzą nielegalnie

Jak poinformował miński magistrat, ktoś bez wymaganych zezwoleń sadzi drzewa i krzewy na miejskich terenach

Opublikowano: 5 Kwietnia 2016, Wtorek, 10:08
Autor: btsd
 0 0 0

Na miejskich skwerach i zieleńcach zaczęły się niedawno pojawiać drzewa i krzewy sadzone przez mieszkańców miasta. Nie są to działania konsultowane ani z Zarządem Gospodarki Komunalnej w Mińsku Mazowieckim, który zajmuje się utrzymaniem zieleni miejskiej, ani z władzami miasta.

Skutkiem takich nasadzeń jest m.in. chaos kompozycyjny w zieleni miejskiej, sadzenie drzew zbyt blisko budynków i linii energetycznych, wprowadzanie na tereny otwarte inwazyjnych gatunków roślin (czyli takich, które agresywnie się rozrastają, wypierając rodzimą roślinność, przy czym często są trujące). Taka praktyka jest sprzeczna z Ustawą o ochronie przyrody oraz z opracowanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska kodeksem dobrych praktyk „Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia”.

Na terenie parku miejskiego bez jakichkolwiek konsultacji ktoś posadził kilka sztuk niezwykle ekspansywnej rośliny -  sumaka octowca (Rhus typhina). Wszelkie nasadzenia wykonywane na terenie parku muszą uzyskać akceptację właściciela gruntów, czyli Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż cały teren parku objęty jest ochroną konserwatorską, a jakakolwiek ingerencja w tkankę roślinną parku lub jego infrastrukturę, dokonana bez zgody wymaganych organów, stanowi naruszenie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. (fot. i inf. UM MM)

Czy samowolka w nasadzeniach jest działaniem celowym? Czy ktoś świadomie wprowadza na otwarte tereny agresywne, ekspansywne gatunki roślin? A może to "dobre intencje" miłośnika miejskiej zieleni, który uznał, że park w Mińsku Mazowieckim jest jeszcze zbyt mało atrakcyjny?

Jedno jest pewne - akcja nieprzemyślana i mogąca wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Możliwe, że przy wykorzystaniu miejskiego monitoringu będzie można osobiście porozmawiać z tajemniczemym ogrodnikiem.

 

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania