Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Znajdą Hubala?

Czy proboszcz parafii NNMP w Mińsku Mazowieckim znał tajemnicę grobu majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”?

Opublikowano: 3 Marca 2016, Czwartek, 17:58
Autor: btsd
 0 0 0
Mjr „Hubal” w otoczeniu żołnierzy O. W. W. P. (Gałki Krzczonowskie, luty 1940 r.)Mjr „Hubal” w otoczeniu żołnierzy O. W. W. P. (Gałki Krzczonowskie, luty 1940 r.)
Ciało mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” podtrzymywane przez jednego z żołnierzy niemieckich 30.04.1940Ciało mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” podtrzymywane przez jednego z żołnierzy niemieckich 30.04.1940

Czy proboszcz parafii Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim znał tajemnicę grobu majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”?

Trwają prace zmierzające do odnalezienia grobu majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Dla mińszczan może mieć to szczególne znaczenie, o czym poniżej w tekście Łukasza Ksyty - historyka, współtwórcy i redaktora strony www.majorhubal.pl.

Major Henryk Dobrzański to ostatni żołnierz II Rzeczypospolitej, który w mundurze chciał przetrwać do czasu przyjścia odsieczy z zachodu. Do historii przeszedł jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Nie składając broni, podjął heroiczną walkę z okupantem. Zginął 30 kwietnia 1940 roku w Anielinie koło Opoczna. Pomimo, iż od czasu jego śmierci minęło już 76 lat, miejsce jego grobu pozostaje nieznane.

Epizod w Mińsku Mazowieckim

Major Henryk Dobrzański do historii przeszedł jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. W wieku 17 lat wstąpił do Legionów Polskich. Służył w II Brygadzie w 2 Pułku Ułanów. W październiku 1916 r. pułk ten został przerzucony pod Baranowicze i rozlokowany w rejonie miejscowości Łotwicze oraz Błoszna. Na mocy porozumienia między Austrią a Niemcami wszystkie formacje legionowe przeszły pod komendę niemiecką i miały być wykorzystane do tworzonej przez Niemcy Polskiej Siły Zbrojnej. Z tego względu w listopadzie pułk Dobrzańskiego przetransportowano do Warszawy, a następnie do Mińska Mazowieckiego. Tam też przeszedł on na niemieckie zaopatrzenie, przezbrojono go w niemiecką broń, żołnierzy zapoznano z nowymi regulaminami, a do szwadronu przydzielono niemieckich oficerów i podoficerów w charakterze instruktorów.

W minioną sobotę na cmentarzu rzymskokatolickim w Inowłodzu przy kościele św. Idziego przeprowadzono prace sondażowe mające na celu ustalić domniemane miejsce spoczynku majora Henryka Dobrzańskiego Hubala.

Historia grobu Hubala w Inowłodzu związana jest z rodziną Stanisława Kowalskiego urodzonego w 1902 roku oraz miejscowego księdza o tym samym imieniu i nazwisku. Ksiądz Stanisław Kowalski urodził się w 1895 r., a parafię w Inowłodzu objął w 1928 roku i przebywał na niej do 1949 roku. Następnie ksiądz prałat Kowalski objął parafię w Mińsku Mazowieckim, dokąd przybył 03.09.1949 roku. Według zebranych informacji był osobistym kapelanem prezydenta Mościckiego.
Całą historię o miejscu, gdzie znajduję się grób majora Hubala opowiedział pan Paweł Beuth. Dziadek żony (z domu Kowalska) pana Pawła osobiście brał udział w pochówku ciała majora Hubala. Jak opowiedział pan Paweł przed kamerą programu „Było nie minęło - kronika zawiadowców historii”, cała historia rozpoczęła się na początku maja 1940 roku. Wtedy to na prośbę księdza Stanisława pochowano w rodzinnym grobowcu rodziny Kowalskich ciało majora Hubala. W pogrzebaniu zwłok Hubala brał jeszcze udział Jan Grad i Karkowski. Ksiądz Kowalski zobowiązał wszystkich uczestników pogrzebu majora Dobrzańskiego do milczenia. Tajemnica utrzymywana była przez lata. W 1949 roku we wrześniu zmarła pierwsza żona Stanisława Kowalskiego Rozalia. Wtedy też ksiądz Kowalski wraz ze Stanisławem Kowalskim, Janem Gradem i Karkowskim przenieśli ciało Hubala w inne miejsce. Chodziło o to, że rodzinny grobowiec był już przepełniony i nie było miejsca w grobowcu aby pochować Rozalię Kowalską. Szczątki majora Hubala trafiły w ten sposób niedaleko muru okalającego cmentarz w Inowłodzu. W tym czasie nie było w tym miejscu żadnego grobowca.

Dopiero w latach 80-tych, gdy cmentarz się rozrastał w miejscu, w którym spoczywały szczątki majora Hubala, wykopano dół pod kolejny grobowiec, który powstał w tym miejscu. Według przekazu ustnego osób, które w tym czasie kopały w tym miejscu, znaleziono tam dużą ilość kości. Wszystko, co wykopano zostało zakopane z boku grobowca. Według posiadanych informacji w tym miejscu leży symboliczna kamienna tablica. Znajduje się ona pomiędzy dwoma dużymi grobowcami.
Ksiądz prałat Stanisław Kowalski do śmierci pełnił obowiązki proboszcza parafii Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim. Kiedy w 1973 roku do parafii przybył jego następca, ksiądz Kowalski nadal pełnił funkcję dziekana mińskiego i tytularnego proboszcza. Zmarł 10.03.1976 roku w wieku 80-ciu lat. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim.

Osoby, które znały księdza Stanisława Kowalskiego i posiadają informacje na ten temat proszone są o kontakt z redakcją strony www.majorhubal.pl pod adresem majorhubal@op.pl

Autor składa serdeczne podziękowania księdzu Kamilowi Wdowiakowi z parafii Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim za udzieloną pomoc.

tekst: Łukasz Ksyta

zdjęcia: wszelkie prawa zastrzeżone, własność autora tekstu

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania