Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Uroczystości zorganizował ZSM nr 2 w Mińsku Mazowieckim

Opublikowano: 1 Lutego 2016, Poniedziałek, 22:32
Autor: btsd
 0 0 0

Jak co roku, w rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, spotkaliśmy się w  gościnnych progach ZSM nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Po uroczystej mszy świętej w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny  zaproszeni goście wraz ze społecznością szkolną udali się pod pomnik przy ulicy Siennickiej, by uczcić pamięć bohaterów. Tam też złożono wiązanki kwiatów.
Ciąg dalszy uroczystości odbył się w murach ZSM nr 2, gdzie – jak corocznie -  uczniowie tej placówki przygotowali uroczysty apel.

Wśród gości znaleźli się  Poseł na Sejm RP Czesław Mroczek, Marian Makowski Przewodniczący Rady Miasta Mińsk Mazowiecki, Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, Kamil Wichrowski Asystent Wiceminister Edukacji Narodowej Teresy Wargockiej, Piotr Stępień Dyrektor Biura Poselskiego Daniela Milewskiego, Zastępca  Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki Krzysztof Michalik, a także przedstawiciele kombatantów Józef Orliński przewodniczący mińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK, Tadeusz Włodarczyk prezes Zarządu Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciel oddziału Związku Sybiraków Ryszard Skwieciński, Józef Jedynak przewodniczący oddziału Związku Inwalidów Wojennych w Mińsku Mazowieckim oraz Przewodniczący Powiatowej Rady do Spraw Kombatantów Tomasz Górny.

Miejsce uroczystości jest szczególne i ściśle związane z historią powstania 1863 r. Powstanie nie ominęło naszego miasta i jego najbliższych okolic. Mińsk w tym czasie należał do powiatu stanisławowskiego, który był skutecznie kontrolowany przez załogę twierdzy modlińskiej i silny garnizon w Warszawie i miejscowy. Działały też większe i mniejsze odziały zbrojne – zaczęły powstawać one już na przełomie stycznia i lutego 1863 r. Dowódcami powstańczymi byli: Ziemomysław Kuczyk, Ignacy Mystkowski, Józef Jankowski, Adam Zieliński, Józef Leniecki, Jan Matliński, Władysław Czarkowski, Władysław Strzyżewski, Adam Bertram, Władysław Krzeszewski, Józef Kamiński, Kazimierz Kobyliński i Marcin Borelowski – naczelnik wojskowy województwa podlaskiego. Początkowo odnoszono dość znaczące sukcesy. Niestety, sukces  miał w konsekwencji doprowadzić do porażki. Komendant garnizonu kałuszyńskiego wezwał na pomoc generała Dreyera z Siedlec - przeciwko Borelowskiemu wyruszyło około tysiąca żołnierzy. Takiej sile powstańcy nie mogli stawić oporu, dlatego Lelewel wycofał się na południe od Kałuszyna.

Jednak 23 czerwca Rosjanie dogonili partię powstańczą pod wsią Róża niedaleko Stoczka.
Mińszczanie po rozbiciu oddziału starali się przedostać do domów przez Wielgolas i Parysów. Dragoni włodzimierscy stacjonujący w Mińsku dowiedzieli się o tym i około dwudziestu schwytali. Zostali oni powieszeni przez Moskali na drzewach rosnących wzdłuż ulicy Siennickiej.

Pamięć o tych wydarzeniach jest pieczołowicie kultywowana przez społeczność szkoły i corocznie przypominana mieszkańcom miasta i powiatu.
Uczniowie pod kierunkiem Pani Beaty Wójcickiej, Joanny Cygan i Barbary Szmidt przygotowali wzruszającą inscenizację. Oprawę muzyczną zapewnił Stanisław Halagiera, a scenografia była dziełem Agnieszki Szostak.

W asyście sztandarów wspominano ten zryw patriotyczny, który choć tragiczny w swej wymowie,  pozwolił wychować całe pokolenia ofiarnych patriotów. W 50 lat po egzekucji członków powstańczego Rządu Narodowego 6 sierpnia 1914 r. z Krakowa wyruszyła do walki z rosyjskim zaborcą 1. Kompania Kadrowa Strzelców, wśród których było wielu synów lub wnuków powstańców styczniowych. Jej żołnierzom dane było już w 1918 r. być świadkami narodzin niepodległej Rzeczypospolitej.

Joanna Cygan, ZSM 2

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania