Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Kamienie Pamięci

Stolpersteine w Zespole Szkół zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim

Opublikowano: 20 Stycznia 2016, Środa, 23:37
Autor: btsd
 0 0 0

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT Kamienie Pamięci – Stolpersteine w Zespole Szkół zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim

W dniach 15-17 stycznia odbyło się w partnerskiej dla „Mechanika” szkole Berufsbildenden Schulen „Eike von Repgow” w Magdeburgu spotkanie kadry kierowniczej przygotowującej wymianę młodzieży w 2016 roku. ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim reprezentował wicedyrektor Jerzy Gańko i nauczyciel języka niemieckiego Tomasz Wróblewski. Ze strony gospodarzy w spotkaniu uczestniczyła dyrektor Gabriele Lorenz, Sylvia Ast, Christiane Goetzel i Angela Klausch.

Tematem wymiany w 2016 roku będą poświęcone ofiarom nazizmu „Kamienie Pamięci” (niem. Stolpersteine). Przedstawiają one wmurowane w trotuar w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zamordowanej kamienie o wymiarach 96 mm x 96 mm i wysokości 100 mm z mosiężną tabliczką, na której widnieje wygrawerowany napis „Tu mieszkał/ła… (imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce i data śmierci)”. Autorem pomysłu jest niemiecki artysta Gunter Demnig, który postanowił przywrócić na ulice miast pamięć, a często i nazwisko zdegradowanym do numeru w obozach koncentracyjnych ofiarom nazizmu.

Intencją ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim i BbS-1 „Eike von Repgow” w Magdeburgu jest wmurowanie jesienią 2016 roku w Magdeburgu, a w 2017 roku w Mińsku Mazowieckim kamieni przypominających los zasłużonych i szanowanych w tych miastach ludzi, a będących ofiarami Holocaustu.

Podczas spotkania uzgodniono terminy wymiany, liczebność grup oraz program zawierający zwiedzanie obozów koncentracyjnych w Niemczech i w Polsce.  W czasie wizyty w Magdeburgu delegacja naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu organizowanym po raz ósmy przez stolicę landu Sachsen-Anhalt „Mile demokracji”. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Magdeburg-miasto dla wszystkich”. Na uroczystość przybyli premier landu Sachsen-Anhalt dr Reiner Haselhoff i przewodniczący parlamentu landu Sachsen-Anhalt Dieter Steinecke, a otwarcia dokonał nadburmistrz Magdeburga dr Lutz Truemper. Impreza ta odbywa się zawsze w pierwszą sobotę po 16 stycznia lub 16 stycznia, jeżeli jest to sobota. Tego bowiem dnia w 1945 roku rozpętana przez Niemcy II wojna światowa wróciła do Magdeburga. Ku pamięci tamtego wydarzenia rozbrzmiały w mieście dzwony wszystkich kościołów w Magdeburgu, a ludzie zatrzymali się. Dlatego 16 stycznia 2016 roku organizatorzy przedsięwzięcia pragnęli zdecydowanie powiedzieć, że w Magdeburgu nie ma miejsca dla nazizmu i rasistowskiej nagonki oraz zapewnili,  że Magdeburg jest miastem, w którym ludzie mogą żyć zgodnie niezależnie od pochodzenia i statusu. „Pozwólcie nam z cywilną odwagą i stanowczością przeciwstawić się nazizmowi i rasizmowi”- nawoływali organizatorzy ze sceny.
Imprezie towarzyszył występ orkiestry dętej, wielu zespołów młodzieżowych i przygotowany przez szkoły i organizacje pozarządowe kiermasz, z którego dochód przeznaczony był na cele charytatywne. Polska delegacja miała również swój udział, prezentując polskie słodycze i pamiątki z powiatu mińskiego, jednocześnie promując szkołę i powiat.

Tomasz Wróblewski        
nauczyciel języka niemieckiego w ZSZ nr 2

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania