Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Czadowe Mikołajki

Strażacy ochotnicy z gminy Dębe Wielkie nie tylko gaszą pożary i ratują ludzi. Dbają również o ich bezpieczeństwo poprzez prewencję społeczną.

Opublikowano: 3 Stycznia 2016, Niedziela, 23:24
Autor: btsd
 0 0 0


CZADOWE MIKOŁAJKI czyli bezpieczeństwo ponad wszystko.
Podsumowanie Gminnej Akcji Zgaś Ryzyko.

Strażacy ochotnicy z gminy Dębe Wielkie nie tylko gaszą pożary i ratują ludzi. Dbają również o ich bezpieczeństwo poprzez prewencję społeczną. W październiku br. dzięki inicjatywie komendanta gminnego OG ZOSP RP dh. Grzegorza Ostrowskiego oraz st. kpt. Małgorzaty Romanowskiej, na co dzień pełniącej służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, pod patronatem Wójta Gminy Krzysztofa Kalinowskiego, rozpoczęli akcję w ramach ogólnopolskiego programu „Zgaś ryzyko” mającą między innymi na celu popularyzację czujników tlenku węgla (czadu). CZADU – CICHEGO ZABÓJCY, który każdego roku zbiera w Polsce tragiczne żniwo w postaci blisko 500 ludzkich istnień.

Dzięki spotkaniom z mieszkańcami gminy w ich domach strażacy wskazywali potencjalne zagrożenia mogące wystąpić zarówno w miejscu zamieszkania, jak i budynkach gospodarczych. W akcję były zaangażowane wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Dębe Wielkie: OSP Dębe Wielkie, OSP Ruda, OSP Cyganka, OSP Górki, OSP Jędrzejnik.

Podsumowanie powyższej akcji miało miejsce 5 grudnia b.r. podczas spotkania Mikołajkowego w hali sportowej w Dębem Wielkim. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Komendant Powiatowy PSP st. bryg. mgr inż. Jarosław Ufnal, Wójt Gminy Dębe Wielkie Krzysztof Kalinowski, Prezes Zarządu OG ZOSP RP Mirosław Jura, Komendant Gminny Grzegorz Ostrowski, Wiceprezes Zarządu OG ZOSP RP Andrzej Gańko oraz  gość specjalny KEVIN AISTON – strażak, prezenter radiowo-telewizyjny, kucharz, uczestnik programu „Europa da się lubić”.
Wyczekiwanym punktem imprezy było niewątpliwie rozstrzygnięcie konkursów, które promowały temat akcji „Zgaś Ryzyko”. Reasumując zwycięzcami zostali:
- przedstawienie teatralne „Bez zapachu, bez koloru – czad zabójca  – bez honoru” :
1. grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Rudzie
2. grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Dębem Wielkim
3. grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Cygance
- najsmaczniejszy z konkursów, konkurs na „Czadowe ciasto”:
1. Jaglany (bez) sernik kokosowy z truskawkowym musem – Agnieszka Szyjanowicz z córką Orianą
2. Czadowy domek – Przedszkole DO-RE-MI z Chrośli - grupa nutek MI
3. Ciasto kukułka – Monika Maciołek z synem Kamilkiem
Wyróżnienie publiczności: Herbatnikowa krówka – Marta Ponichtera z córką Dominiką
- najliczniejszą reprezentację miał konkurs plastyczny z wynikiem w poszczególnych kategoriach:
Przedszkola:
1. Przedszkole „U cioci Ewy”  z Chrośli, grupa „Motylki”
2. Publiczne Przedszkole w Dębem Wielkim, grupa starszaków
3. Przedszkole w Górkach

Szkoły Podstawowe kl. I-III
1. Karolina Kumuniecka z kl. 2 z SP Ruda
2. Stanisław Wawer z kl. 2 z SP Dębe Wielkie
3. Aleksander Gańko z kl. 1 z SP Cyganka
Szkoły Podstawowe kl. IV-VI
1. Wiktoria Lisiewska – kl. 5 SP Dębe Wielkie
2. Kamila Gryz – kl. 5 SP Ruda
3. Natalia Maciążek – kl. 5 SP Ruda
Wyróżnienie: Iga Olesińska z kl. 6 SP Ruda

Podczas imprezy nie zabrakło również licznych atrakcji dla najmłodszych, jak i miejsc, na których strażacy prezentowali specjalistyczne sprzęty z ratownictwa oraz służyli wiedzą i fachową radą – gdzie zamontować w domach czujniki tlenku węgla czy w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy medycznej w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. W kolejnych zakątkach hali na uczestników czekała kawiarenka z Dębską Kawą Żołędziówką oraz kiermasz świąteczny z pięknymi upominkami i stroikami przygotowanymi przez młodzież z dębskiej podstawówki. Również przygotowane było specjalne stoisko, na którym można było zakupić od ręki czujkę czadu.

Wiedza i profilaktyka to jedyna sprawdzającą się metoda na zwycięstwo z zagrożeniem. Niebezpieczeństw wokół nas jest wiele i z pewnością przed wszystkimi nie jesteśmy w stanie się uchronić. Na rynku jest wiele dostępnych zabezpieczeń, które mogą poprawić nasze bezpieczeństwo, ale to my sami musimy o nie zadbać !!

W nawiązaniu do powyższej akcji „Zgaś ryzyko”  apelujemy, że to niepozorne, małe, białe pudełeczko - CZUJNIK CZADU zamontowane w Twoim domu może uratować Twoje życie i życie Twoich bliskich.

mat. prasowy organizatorów

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania