Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Marta Chróst nagrodzona

W tym roku akcja charytatywna została objęta patronatem honorowym przez małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Duda

Opublikowano: 11 Grudnia 2015, Piątek, 21:48
Autor: btsd
 0 0 0

Praca Marty Chróst nagrodzona w „Choinkach Jedynki”

Już po raz 14. ruszyła akcja charytatywna „Choinki Jedynki”, której organizatorem jest Pierwszy Program Polskiego Radia. W ramach akcji powstawały obrazy i rysunki, które zostaną zlicytowane na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacji „Wygrajmy Razem”. Tym razem jest to szczególna akcja, gdyż jedna z nagrodzonych prac należy do mińszczanki - Marty Chróst.

LICYTACJA

W tym roku akcja charytatywna została objęta patronatem honorowym przez małżonkę Prezydenta RP Agatę Kornhauser-Duda, która przekazała na ten cel specjalnie wykonany medalion. Pod hasłem „Magia Świąt” swoje rysunki i obrazki malowało wielu znanych artystów, aktorów i sportowców. Danuta Stenka, Marek Dutkiewicz, Irena Santor i Zbigniew Korpolewski, prof. Jan Lubiński, Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz, Olaf Lubaszenko, Adam Ferency, Aneta Todorczuk-Perchuć, Ilona Felicjańska, Maria Niklińska, zespoły Blue Cafe i Pectus, Maja Bohosiewicz, Teresa Lipowska, Małgorzata Glinka-Mogentale z rodziną, Andrzej Komorowski, prof. Andrzej Markowski z córką Emilką, Tomasz Michniewicz, Elżbieta Dzikowska, Anna Czerwińska, Krzysztof Kiljański z rodziną, Robert Firmhofer z żoną Kingą i synem Mateuszem, Tomasz Sekielski z rodziną, Agnieszka Kunikowska to tylko część artystów wspomagających akcję. Namalowaną wspólnie pracę przekazali również trener polskiej reprezentacji Adam Nawałka i jego sztab szkoleniowy.

Namalowane prace można było licytować na aukcjach, które odbywały się na antenie radiowej Jedynki w dniach od 7 do 11 grudnia. Podczas wielkiego finału akcji, w sobotę 12.12., będą licytowane pracę dzieci. Spośród nadesłanych prac jury nagrodziło 20, wśród których znalazł się rysunek Marty Chróst.

Marta to 13-letnia mińszczanka, która od zawsze przejawiała zdolności plastyczne. Od 2010 roku należy do Koła Poszukiwań Artystycznych przy Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej i to jej nie pierwsze osiągnięcie artystyczne, gdyż zdobywała już nagrody na Festiwalach Wojska Polskiego. Jak opowiada Ewa Chaburska, jej opiekunka z Koła, „Marta zawsze była systematyczna, dokładna, bardzo zaangażowana”. Jak widać, jej talent wreszcie zauważyli również inni.

Dr Katarzyna Kasia, filozof i estetyk oceniająca nadesłane prace, opowiadając o pracy Marty, mówiła, że „namalowała choinkę, która jest urzekająca w swojej  czystości. Ta praca jest niezwykle oszczędna, tu nie ma żadnych zbędnych detali, tutaj wszystko jest doskonale zakomponowane i przedstawione z niezwykłym wyczuciem, jeśli chodzi o perspektywę tego obrazka, takie centralne przedstawienie głównego motywu. Widzimy śliczną choinkę obwieszoną ozdobami, a dookoła niej śpiewających ludzi, w tle jest miasteczko. I to wszystko jest takie dopracowane w każdym szczególe. Ta praca jest niezwykle spokojna i kojąca. Ja myślę, że jeżeli ktoś ma w życiu bałagan i chciałby trochę go sobie uporządkować poprzez obcowanie właśnie z czymś, co ma taką jasność, przejrzystość i wielki porządek, to powinien się tej pracy przyjrzeć z wielką uwagą, a potem nie szczędzić grosza 12 grudnia, tylko po prostu sobie ją kupić”.

My również dołączamy się do dr Kasi i namawiamy do licytowania pracy Marty Chróst. Kto wie, może praca wróci do Mińska?

Samej Marcie zaś gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy dumni, że młodzież z Mińska angażuje się charytatywnie, a przede wszystkim rozwija swoje ambicje.

Wszystkie prace można znaleźć TUTAJ


Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania