Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Krasomówcy w finałach

PTTK od dziewiętnastu lat nieprzerwanie jest organizatorem eliminacji regionalnych Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

Opublikowano: 24 Listopada 2015, Wtorek, 20:37
Autor: btsd
 0 0 0

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Mińsku  Mazowieckim od dziewiętnastu lat  nieprzerwanie jest organizatorem eliminacji regionalnych Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Niemalże co roku reprezentanci  z naszego terenu są w finale ogólnopolskim.  Zasługą Joanny Janickiej jest to, że co roku podejmuje się organizowania eliminacji. Licznie współpracująca  z nią grupa nauczycieli podziela  tę polonistyczna pasję i przygotowuje uczniów do wystąpień. Mińska Akademia Krasomówców przy Oddziale PTTK to już marka i  styl, który znajduje uznanie w oczach  jury konkursu. W tym roku również możemy mówić o sukcesach.

STĄD DO LEGNICY
Co roku w listopadzie Legnica  staje się stolicą krasomówców ze szkół podstawowych i gimnazjów. To  święto polszczyzny i krajoznawstwa, a także święto małych ojczyzn, które każdy uczestnik promuje w wystąpieniu na swój sposób.
W konkursie szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział 52 uczestników: 27 ze szkół podstawowych i 25 z gimnazjów z 13 województw naszego kraju. Woj . mazowieckie i powiat miński reprezentowały dwie uczennice: Anna Opałko i Julia Mazur ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejówku. Obie uczennice przygotowywała polonistka Renata Kostrzewska, która od wielu lat jest pasjonatką konkursu  i co roku  odkrywa  utalentowane osoby, które prezentują wystąpienia podczas mińskich eliminacji. Tym razem możemy powiedzieć  o wyjątkowym sukcesie.  
W kategorii szkół podstawowych Julia Opałko ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejówku zajęła  II  miejsce, a druga reprezentantka - Julia Mazur otrzymała nagrodę specjalną obserwatorów konkursu  przedstawicieli Oddziału PTTK w Żarnowie.
Z kolei w kategorii gimnazjów  sukces odniosła uczennica Zespołu Szkół w Siennicy Martyna Osiak. Zajęła II miejsce. Otrzymała także nagrodę  specjalną od obserwatorów konkursu tj.Franciszka Grzywacza. Martynę przygotowywała polonistka Małgorzata Michalik, nauczycielka mająca ogromne zasługi w promowaniu  konkursu i  odkrywaniu talentów, współautorka książki o konkursach krasomówczych.

GOLUB DOBRZYŃ.

Tu spotkali się uczestnicy Konkursu Krasomówczego ze szkół ponadgimnazjalnych, laureaci z eliminacji wojewódzkich. Oddział PTTK w Mińsku Maz. reprezentował Damian Murach z Harcerskiego Klubu Turystycznego Mobilek. Damian  wystąpił w harcerskim mundurze i zaskarbił sobie szczególne  uznanie  zgromadzonej publiczności, opiekunów i przedstawiciela lokalnego radia. Damian jest wyjątkowym  pasjonatem historii regionalnej, a szczególnie historii Dębego Wielkiego i okolic. To właśnie  o sensie codziennej pracy i sensie walki o wolność na przestrzeni wieków i jak wielkie to ma znaczenie dla współczesnych ludzi przekonywał podczas wystąpienia krasomówczego w finale ogólnopolskim, zdobywając sympatię młodzieżowej widowni i nauczycieli.
Z kolei Luiza Zwierz z Technikum Budowlanego w Mińsku Mazowieckim  to podopieczna Tomasza Osińskiego, młodego nauczyciela, który po raz pierwszy w karierze szkolnej  zetknął się z konkursem, ale może mówić o wielkim sukcesie, bo doprowadził uczennicę do finału ogólnopolskiego. Luiza mówiła o patronach szkoły w Siennicy (jest absolwentką ZS), czyli o Hipolicie  i Kazimierzu Gnoińskich. Przekonywała o tym, jak potrzebne we współczesnym świecie są wartości takie, jak praca dla dobra innych ludzi oraz cechy charakteru takie, jak otwartość, życzliwość i skromność. Wystąpienie również przypadło do gustu widowni  młodzieżowej  i nauczycielom.

Tegoroczna edycja konkursu dobiegła końca. Już teraz Oddział PTTK w Mińsku i Akademia Krasomówców  zapraszają  do udziału w edycji 2016 r. Będzie to dwudziesty konkurs, a z okazji jubileuszu  edycja będzie miała na pewno szczególny charakter.

JJ

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania