Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

"Koniczynka" w teatrze

Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym jego rozwój, podobnie jak zabawa, książka czy film

Opublikowano: 20 Listopada 2015, Piątek, 18:09
Autor: btsd
 0 0 0

Stowarzyszenie „Koniczynka” działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Ignacowie zakończyło realizację projektu „ Z wizytą w teatrze”  współfinansowanego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Głównym celem przedsięwzięcia  było włączenie się organizacji w obchody  Roku Polskiego Teatru Publicznego.

Teatr w życiu dziecka jest bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym jego rozwój, podobnie jak zabawa, książka czy film. Wyprawa do teatru to dla młodego człowieka  ogromne przeżycie. Już samo przekroczenie progu budynku sprawia, że wkracza on w zupełnie inny świat – krainę, w której uruchamia się dziecięca fantazja.

W teatrze „Lalka” w Warszawie  nasi wychowankowie obejrzeli  spektakl p.t. „Kopciuszek”. Reżyser sztuki w nowatorski sposób przedstawił widzom jedną z najpiękniejszych baśni świata -  historię młodej dziewczyny krzywdzonej przez złą macochę i jej córki. Dobremu i pracowitemu Kopciuszkowi los jednak dopomógł i połączył ją z najprawdziwszym królewiczem. Widzowie z wielką uwagą obserwowali grę aktorów, podziwiali dekoracje i kostiumy. Wiele radości sprawił dzieciom widok porcelanowych, strojnych lalek, które ożywały w rękach artystów.

Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach zaprezentowało podopiecznym "Koniczynki" przedstawienie  p.t. „Mały Książę”. Ponadczasowa opowieść Antoine de Saint Exupéry'ego, pełna poezji i mądrych refleksji na temat  przyjaźni, dobra i zła była  dla wszystkich widzów  doskonałym pretekstem do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę w życiu  jest najważniejsze, a o czym może w codziennej bieganinie zapomnieliśmy. Spektakl obfitował  w liczne animacje komputerowe. Całość dopełniały piękne kostiumy i wyrazista charakteryzacja aktorów Teatru Es.         

"Pinokio" to najnowszy musical familijny w Teatrze „Rampa” zrealizowany na motywach bajki Collodiego. Zabrał on naszych wychowanków we wspaniałą podróż w świat dziecięcej wyobraźni. Któż z nas nie pamięta licznych ilustracji, czy filmów przedstawiających sympatycznego pajacyka ze śmiesznym noskiem rosnącym proporcjonalnie do ilości wypowiadanych przez jego właściciela kłamstw? Ta  niesamowicie barwna muzyczna opowieść z pewnością na długo  zostanie w pamięci widzów.

Wizyta niepełnosprawnego dziecka w teatrze  to nie tylko możliwość uatrakcyjnienia mu spędzania czasu, to nie tylko bierna rozrywka, ale oderwanie go od pewnej monotonii codziennych zajęć. To chwile, które stwarzają mu  możliwość zrelaksowania się i odpoczynku. Pobyt w teatrze ma też ogromne walory wychowawcze, jest motorem do poszerzania gamy doznań estetycznych, pobudza umysł do ciągłego szukania odniesień, interpretacji, rozwija myślenie abstrakcyjne, tak ważne i pomocne w życiu. Dlatego należy starać się, aby jak najwcześniej i jak najdłużej kształtować dziecięcą wyobraźnię.

mat. Stowarzyszenia "Koniczynka"

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania