Tygodnik Strefa Mińsk NR 19/20 (333/334)

Makijaż „na stałe”

Makijaż permanentny jest obecnie jednym z bardziej popularnych zabiegów kosmetycznych. Z jednej strony podkreśla urodę, z drugiej pozwala ukryć pewne niedoskonałości lub je skorygować.

Opublikowano: 14 Czerwca 2014, Sobota, 18:39
Autor: Cyprian Rokicki
 0 0 0

Makijaż permanentny jest obecnie jednym z bardziej popularnych zabiegów kosmetycznych. Z jednej strony podkreśla urodę, z drugiej pozwala ukryć pewne niedoskonałości lub je skorygować, tj. nieregularne rysy lub ubytki naturalnego kolorytu. Prawidłowy makijaż wykonuje linergistka – osoba która została odpowiednio przeszkolona i uzyskała właściwy certyfikat uprawniający do przeprowadzenia zabiegu.

Dla kogo makijaż permanentny? Dla osób: z jasnymi, bladymi, wąskimi, o nieregularnych kształtach ustami, z jasnymi, rzadkimi brwiami i rzęsami lub ich brakiem, alergików uczulonych na kosmetyki kolorowe, mających problem z wykonaniem makijażu (słaby wzrok), prowadzących aktywny tryb życia (uprawianie sportu, liczne podróże), często korzystających ze SPA, łaźni parowych, kąpieli morskich, noszących okulary i szkła kontaktowe (i przez to mających problemy z wykonaniem makijażu), starszych. To także zabieg wykonywany w celu korekty asymetrii twarzy.

Przed wykonaniem makijażu permanentnego konieczne jest poinformowanie klientki o procesie gojenia i dbałości w tym czasie o skórę oraz przeciwwskazaniach.
Ale z makijażu permanentnego nie mogą skorzystać osoby chore na cukrzycę, nowotwory, łuszczycę, anemię, bielactwo, hemofilię, opryszczkę, infekcje, noszące aparat na zębach (w przypadku makijażu ust), mające tendencje do stanów zapalnych spojówek i odwarstwiania siatkówki, a także kobiety w ciąży. Cały proces gojenia po wykonaniu zabiegu trwa ok. czterech tygodni. Często powstaje też opuchlizna, która utrzymuje się od kilku godzin do dwóch dni.

Kolorystyka ust i brwi bezpośrednio po zabiegu jest bardzo intensywna. Po upływie ok. tygodnia w skórze pozostaje 30-40% intensywności koloru. Jest to pierwszy etap gojenia. W tym czasie bardzo delikatnie obchodzimy się z miejscem, w które został wprowadzony barwnik. Podczas mycia omijamy te fragmenty skóry i nie stosujemy kolorowych kosmetyków, np. nie tuszujemy rzęs, bo podczas zmywania tuszu możemy uszkodzić delikatny naskórek. Za to konieczne jest stosowanie specjalnego kremu uelastyczniającego skórę.

Metody wykonywania makijażu permanentnego:
manualna – makijaż wykonywany jest ręcznie przez wprowadzanie barwnika pod skórę za pomocą igły. Wiele osób uważa, że zabieg wykonany tą metodą daje znacznie bardziej naturalny efekt;
mechaniczna – barwniki wprowadza się pod skórę za pomocą urządzenia o nazwie microliner lub liner contour z częstotliwością ok. 190 wkłuć na sekundę – ma on formę sztyftu zasilanego prądem i zwieńczonego igłą, metodę mechaniczną stosuje się częściej niż manualną;
piórkowo-kreskowa – pozwala na zupełną rekonstrukcję, bądź uzupełnianie pojedynczych włosków brwi – w trakcie wykonywania zabiegu barwnik wprowadzany jest jedynie w naskórek, bez naruszania skóry właściwej, zabieg wykonuje się urządzeniem przypominającym długopis, zakończonym igłami połączonymi w płaskie grupy, dzięki czemu możliwe jest malowanie pojedynczych włosków, jak również rysowanie kresek na powiekach i podkreślanie ust; dzięki tej najdelikatniejszej metodzie pigmenty pochodzenia naturalnego (nietoksyczne i niealergizujące) zostają osadzone w naskórku.
Trwałość makijażu permanentnego każdej metody szacuje się na ok. 3-5 lat. Po tym czasie kolory ulegają wybarwieniu, a całość wymaga korekty, aby odświeżyć i zintensyfikować kolory.
Technika makijażu permanentnego przez ostatnich kilka lat została znacznie udoskonalona i w dalszym ciągu się rozwija. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę zabiegu kosmetycznego, często dla własnej wygody.

mgr Joanna Rytel
podolog i kosmetolog, wykładowca współpracujący ze szkołami kosmetycznymi. Prowadzi pierwszy gabinet podologiczno-kosmetyczny w Mińsku.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania