Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

II Święto Złotego Ułana

Rekonstrukcja szarży z udziałem 50 jeźdźców, koncert pieśni ułańskich z repertuaru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego to tylko niektóre z atrakcji.

Opublikowano: 4 Września 2015, Piątek, 21:55
Autor: btsd
 0 0 0

WIWAT POLSKA KAWALERIA!

W sobotę, 19 września 2015 r. w Kałuszynie odbędzie się Święto Złotego Ułana. Rekonstrukcja szarży z udziałem 50 jeźdźców, pokazy władania szablą i lancą, a także woltyżerki w wykonaniu członków Kawalerii Ochotniczej, koncert pieśni ułańskich z repertuaru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego to tylko niektóre z atrakcji, które zaplanowano na to niecodzienne wydarzenie upamiętniające bohaterską szarżę pod Kałuszynem i całą Polską Kawalerię.

Kto z nas wie, że podczas Kampanii Wrześniowej kawaleria szarżowała 17 razy, z czego niemalże wszystkie szarże były oszałamiającymi sukcesami. Wielu z nas nie pamięta nawet, że stanowiła przed wojną elitę Wojska Polskiego, słynną na całym świecie, a służba w niej była wielkim wyróżnieniem. I choć profesjonalizm i wyszkolenie na najwyższym poziomie były absolutnymi priorytetami, to niemniej ważne były nienaganne maniery, zaangażowanie w życie towarzyskie i poczucie humoru. Ile tak naprawdę wiemy o polskiej kawalerii, a ile to jedynie mity i utarte schematy powielane przez lata komunizmu, jak na przykład te o ułanach atakujących niemieckie czołgi lub owiana złą sławą "ułańska fantazja" jako synonim bezmyślności i beztroski?

Po wielu latach historycy przywracają prawdę o zasługach polskiej kawalerii. Coraz prężniej działają organizacje takie jak Kawaleria Ochotnicza, które przyciągają młodych ludzi pragnących poznać historię i tradycje kawaleryjskie. Rok temu z inicjatywy Jana Żylińskiego powstał także wyjątkowy pomnik Złotego Ułana - ku czci Polskiej Kawalerii walczącej w II wojnie światowej i rtm. Andrzeja Żylińskiego, ojca fundatora. Jak powiedział najstarszy żyjący kawalerzysta płk Zbigniew Makowiecki - "Nareszcie po 75 latach powstał godny pomnik upamiętniający dokonania kawalerii". Coroczne Święto Złotego Ułana jest kolejnym krokiem w przywracaniu jej zasłużonego blasku.

Jan Żyliński - prezes fundacji Złoty Ułan i współorganizator wydarzenia tak tłumaczy swoje zaangażowanie się w realizowanie tej misji:
"Chcę przypominać Polakom jak odważna i mocna może być Polska! W przeszłości wielokrotnie była supermocarstwem ducha i może nim być także teraz! Najlepszym przykładem tego przesłania jest Kawaleria Polska – symbol odwagi, wyobraźni, zdecydowania i energii! To nasz obowiązek kultywować tradycje, przybliżać i odkłamywać historię, a także "zarażać" duchem kawaleryjskim młode pokolenia. Bo w każdym Polaku płynie kawaleryjska krew, trzeba ją tylko w sobie odkryć. Odważyć się i działać".

Uroczystości w sobotę, 19 września tradycyjnie rozpoczną się o godz.13.00 Mszą Św. w kościele parafialnym w Kałuszynie, po której nastąpi przejście pod pomnik Złotego Ułana, gdzie odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów. O godz. 15.00 nad Zalewem Karczunek rozpocznie się piknik kawaleryjski, podczas którego na odwiedzających czeka wiele ułańskich atrakcji: pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego, elementy musztry konno, pokazy władania białą bronią: szablą i lancą. A wszystko do piosenek ułańskich. Zwieńczeniem będzie rekonstrukcja szarży 4. Szwadronu 11. Pułku Ułanów z 12 września 1939, dla dodania realizmu - z widowiskowymi elementami pirotechnicznymi, w której weźmie udział 50 ułanów na koniach pod dowództwem rtm. Adama Sujeckiego, prowadzona i wyreżyserowana przez Wojciecha Olszańskiego.

Zaplanowane zostały także atrakcje dla dzieci pt. "Za pan brat z kawalerią" takie jak przejażdżki konno i zdjęcia z ułanami.Podczas pikniku będzie można dowiedzieć się także więcej o zwyczajach ułanów, m.in. - dlaczego kawalerzysta powinien być "pistoletem" i jakie 3 słowa rozpoczynające się na literę "k" były najważniejsze dla ułana, a także posłuchać żurawiejek, czyli krótkich wierszyków, które z humorem i swadą opisywały poszczególne pułki ułańskie.

O godz. 16.30 rozpocznie się koncert podczas którego wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z repertuarem pieśni kawaleryjskich oraz lokalne zespoły dziecięce. Na scenie zobaczymy także wyjątkowy pokaz baletowy pt. "Umierający Łabędź" w wykonaniu tancerki Desiree Saddik. Koncert poprowadzi współorganizator Święta, a obecnie także kandydat na burmistrza Londynu, Jan Żyliński.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Złoty Ułan i Urząd Miasta Kałuszyn.

Pomnik Złotego Ułana - powstał w 2014 r. ku czci Polskiej Kawalerii walczącej w II wojnie światowej i rtm. Andrzeja Żylińskiego. Inicjatorem i fundatorem tego jedynego w Polsce pozłacanego pomnika jest Jan Żyliński - arystokrata i biznesmen mieszkający w Londynie, syn rotmistrza Andrzeja Żylińskiego, który 12 września 1939 r. dowodząc zwycięską szarżą 4. szwadronu 11. Pułku Ułanów rozpoczął Bitwę pod Kałuszynem.

Jan Żyliński - ur. w 1951 r. w Londynie - arystokrata, biznesmen, działacz polonijny i charytatywny, koneser sztuki, właściciel pałacu White House zbudowanego w stylu stanisławowskim w dzielnicy Ealing w Londynie. Inicjator i fundator pomnika Złotego Ułana zbudowanego ku czci jego ojca rtm. Andrzeja Żylińskiego i całej Kawalerii Polskiej - pierwszego pozłacanego pomnika w Polsce. Założyciel fundacji "Złoty Ułan" pielęgnującej tradycje kawaleryjskie i zajmującą się edukacją historyczną dzieci i młodzieży. Pomysłodawca wybudowania Łuku Triumfalnego w stylu klasycystycznym na 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Obecnie kandydat na burmistrza Londynu. Jeden z bohaterów książek "Londyńczycy" Ewy Winnickiej i "Godzina prawdy" Michała Olszańskiego.


inf. orgarnizatorów

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania