Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Monitoring kolejowy

Poprawa bezpieczeństwa pasażerów oraz walka z wandalizmem na terenach kolejowych i miejskich to główne cele programu PKP PLK S.A. i miasta Sulejówek

Opublikowano: 11 Sierpnia 2015, Wtorek, 22:11
Autor: btsd
 0 0 0

Poprawa bezpieczeństwa pasażerów oraz walka z wandalizmem na terenach kolejowych
i miejskich – to główne cele programu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i miasta Sulejówek. Rusza przetarg na pilotażowy projekt wspólnego systemu monitoringu. Po raz pierwszy miasto i kolej połączyły siły i stworzą jeden spójny system. 16 kamer od września wzmocni bezpieczeństwo podróżnych i mieszkańców.

Wszystko jak na dłoni
Osiem nowych kamer – w tym 4 kamery szybkoobrotowe i 4 stacjonarne będzie obserwować teren administrowanej przez PLK stacji PKP Sulejówek. Urządzenia, w celu zapewnienia jak najszerszego pola widzenia zostaną zamontowane wysoko na słupach oświetleniowych
i energetycznych. Kamery stacjonarne, zapewniające obraz o wysokiej rozdzielczości zostaną
z kolei wykorzystane do obserwacji przejścia podziemnego na stacji. Każde z urządzeń będzie chronić obudowa wandalo-odporna.
- Kwestia bezpieczeństwa jest wspólną sprawą miasta i kolei. Takie rozwiązanie na pewno przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Sulejówka i pasażerów pociągów – mówi Arkadiusz Śliwa, burmistrz Sulejówka.
- Kamery obejmą zasięgiem nie tylko perony, okolice dworca i tereny przydworcowe, ale także parking samochodowy po drugiej stronie torów. Obrotowe urządzenia będą miały możliwość sterowania i wykonywania dużych zbliżeń przez operatora, co umożliwi podjęcie szybkich działań w sytuacjach kryzysowych i identyfikację ewentualnych sprawców - mówi Jan Strzelczak zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie

2 kamery szybkoobrotowe i 2 stacjonarne zaplanowano także na obszarze stacji PKP Miłosna oraz w okolicach targowiska miejskiego w Sulejówku, gdzie bezpieczeństwa mieszkańców
i podróżnych mają strzec 4 kamery stacjonarne. Chodzi o to, by podnieść maksymalnie bezpieczeństwo w tych obszarach a kolejowe i miejskie obiekty uchronić przed aktami wandalizmu.

Bezpieczniej
Sygnał z poszczególnych urządzeń z wykorzystaniem łącza radiowego będzie transmitowany do węzła sieci miejskiej i Dyżurnego Komendy Policji w Sulejówku. Obserwację kamer przez całą dobę mają prowadzić policjanci, którzy w razie sytuacji kryzysowej na terenie kolejowym o pomoc poproszą patrole Straży Ochrony Kolei. Obie służby, jak również służby miejskie będą ze sobą współpracować.

Kilka zadań, jeden przetarg
Przetarg na wspólny monitoring obejmuje zaprojektowanie i wykonanie sytemu w Sulejówku,
w tym również na terenach zarządzanych przez PLK. Kamery zamontowane w miejscach uznawanych za newralgiczne, pomogą w zapewnieniu pasażerom podróżującym koleją, ale też okolicznym mieszkańcom poczuć się bezpieczniej. Całodobowa obserwacja pozwoli też na sprawne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii sieci światłowodowej, będzie można również w każdej chwili, w dowolnym miejscu utworzyć Centrum Monitoringu – tam gdzie dociera sieć światłowodowa. Z uwagi na bezpieczeństwo danych, nagrania będą archiwizowane.

mat. prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania