Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Zakończenie szkolenia OSP

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo – gaśniczych, w tym do samodzielnego wykonywania złożonych czynności w ramach zastępu.

Opublikowano: 5 Sierpnia 2015, Środa, 23:21
Autor: btsd
 0 0 0

W niedzielę, 2 sierpnia zakończyło się trwające od 20 czerwca „Szkolenie podstawowe strażaków ratowników OSP” realizowane w systemie weekendowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim dla druhów z jednostek: OSP Lubomin, OSP Pustelnik, OSP Guzew, OSP Falbogi, OSP Rządza, OSP Czarna, OSP Sulejówek, OSP Skupie, OSP Ładzyń, OSP Stanisławów i OSP Okuniew.

Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z „Systemem Szkolenia Członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” zatwierdzonym w dniu 11 maja 2006 r. przez KG PSP, przy udziale kadry dydaktycznej składającej się z:
- funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Mińsku Mazowieckim
- funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Mińsku Mazowieckim
- funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim
- funkcjonariuszy Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia w Pionkach Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.

Celem szkolenia było przygotowanie strażaków do sprawnego i bezpiecznego wykonywania zadań ratowniczo – gaśniczych, w tym do samodzielnego wykonywania złożonych czynności w ramach zastępu. Szkolenie obejmowało 119 godzin zajęć, których tematyka dotyczyła min: pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych, działań podczas zdarzeń z materiałami niebezpiecznymi i pożarami, obsługi mechanicznych urządzeń ratowniczych, sprawianie drabin, prowadzenia korespondencji radiowej i kierowania ruchem drogowym podczas zdarzeń.

Ponadto strażacy uczestniczący w szkoleniu przeszli testy w komorze dymowej znajdującej się w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia w Pionkach, przygotowujące oraz sprawdzające umiejętności ratowników podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych w przypadku występowania dużych obciążeń psychofizycznych (brak widoczności, zadymienie, wysoka temperatura, ograniczona przestrzeń, silny hałas). Egzamin składający się z części teoretycznej oraz praktycznej, który przeprowadzono w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, pozytywnie ukończyło 32 strażaków, którzy w znaczący sposób wzmocnią siłę podziału bojowego poszczególnych jednostek OSP.

Ukończenie szkolenia jest niezbędnym warunkiem aby strażak OSP mógł uczestniczyć w działaniach ratowniczych.


Tekst i zdjęcia: kpt. Kamil Płochocki – oficer prasowy KP PSP w Mińsku Mazowieckim.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania