Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

Inwestycje w Żandarmerii

Sprawdzenie stopnia realizacji rozbudowy infrastruktury było głównym tematem wizyty sekretarza stanu w MON Czesława Mroczka w mińskich jednostkach Żandarmerii Wojskowej.

Opublikowano: 20 Lipca 2015, Poniedziałek, 23:28
Autor: btsd
 0 0 0

Sprawdzenie stopnia realizacji rozbudowy infrastruktury było głównym tematem wizyty sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesława Mroczka w mińskich jednostkach Żandarmerii Wojskowej.

17 lipca wiceszef MON odwiedził Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej i Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. To już kolejna wizyta Ministra Czesława Mroczka, po Wojskowej Komendzie Uzupełnień oraz 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego, która miała na celu zapoznanie się ze stopniem realizacji powierzonych zadań.

Plany inwestycyjne na rzecz obu jednostek przedstawił Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Piotr Nidecki.

Wizyta rozpoczęła się w Klubie ŻW od złożenia przez komendanta CSŻW płk. Piotra Płonki meldunku o stanie realizacji zadań, strukturze i przeznaczeniu CSŻW.

Minister Czesław Mroczek dokonał przeglądu zmodernizowanych obiektów zlokalizowanych poza kompleksem wojskowym tj. Klubu ŻW, który prócz modernizacji przeszedł dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów ppoż oraz nowo wybudowanego wielofunkcyjnego boiska sportowego typu „Orlik”. Obiekty te dostępne są już nie tylko dla środowiska wojskowego, ale także służą mieszkańcom Mińska Mazowieckiego.

W drugiej części wizyty meldunek o stanie realizacji zadań, strukturze i przeznaczeniu jednostki złożył komendant OSŻW płk Tomasz Szoplik.
Zaprezentowano stan inwestycji na terenie kompleksu koszarowego, które zostaną oddane w bieżącym roku tj.:

- budynek dydaktyczno-szkoleniowy CSŻW (szacunkowa wartość inwestycji 6 mln 750 tys. zł ),
- archiwum oraz budowany specjalistyczny tor przeszkód typu „Francuz” (szacunkowa wartość inwestycji 162 tys. zł).

Minister Mroczek dokonał również przeglądu inwestycji zakończonych w ostatnim roku tj. hali sportowej wraz z siłownią wielofunkcyjną, ambulatorium z izbą chorych oraz zmodernizowanej stołówki żołnierskiej.

W planach na przyszły rok znalazły się m.in. budowa stacji paliw płynnych i budynku magazynowego, budowa parkingu (wartość inwestycji 2 mln 80 tys. zł), przebudowa kancelarii tajnej i punktu obsługi dokumentów zagranicznych wraz z modernizacją systemu alarmowego pododdziałowych magazynów broni (wartość 1 mln 90 tys. zł.), budowa stanowiska postojowego dla polowej kancelarii kryptograficznej (wartość 300 tys. zł), montaż wyposażenia technologicznego w budynku archiwum (wartość 540 tys. zł.).

Akceptuję potrzeby zgłoszone przez komendantów. Jest jeszcze kilka ważnych projektów, które planujemy zrealizować w przyszłości - powiedział minister Mroczek.

Mimo wielu inwestycji już zrealizowanych, jednostka ciągle wymaga kolejnych nakładów finansowych. Stąd też pojawiło się wiele nowych postulatów, które składali komendanci. W planie 2-3 letnim zakładają m. in.:
- budowę garaży dla pojazdów ŻW,
- strzelnicę,
- wymianę oraz modernizację systemu sygnalizacji włamania i napadu,
- remont ogrodzenia wewnętrznego i zewnętrznego,
- budowę urządzeń do mycia samochodów,
- wymianę części sieci energetycznej i podłączenie budynków do sieci CO, cw, wod-kan..

Co szczególnie cieszy mińszczan, planowane jest udostępnienie części obiektów dla mieszkańców. Już dziś mogą oni korzystać z odnowionego Klubu Żandarmerii oraz biblioteki i „Orlika”, a po modernizacji i rozbudowie – z basenu, któremu jednostka chce przywrócić dawną świetność. Kończona jest również budowa kościoła, który będzie ogólnodostępny. Nie wszystkie obiekty, jak hala sportowa, czy siłownia będą otwarte, ale przy współpracy z samorządem będą mogły rozgrywać się tam zawody jednostek współpracujących np. szkół. „Wraz z rozwojem i rozbudową obu jednostek Żandarmerii Wojskowej rozwija się także infrastruktura miasta. W coraz większym zakresie realizowana jest współpraca wojska z miastem”- podsumował spotkanie w ŻW wiceminister obrony narodowej, dokonując wpisu w pamiątkowych księgach jednostek Żandarmerii Wojskowej.

fot. ŻW

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania