Tygodnik Strefa Mińsk NR 29/30 (385/386)

Sędzia Anna Maria Wesołowska

gościła w Zespole Szkół w Starej Niedziałce

Opublikowano: 22 Czerwca 2015, Poniedziałek, 00:09
Autor: btsd
 0 0 0

25 maja 2015r. w Zespole Szkół w Starej Niedziałce gościliśmy niecodzienną postać. 

Przyjechała do nas „prawdziwa” sędzia Anna Maria Wesołowska. Pod hasłem „Trzeba dzieci wychowywać tak, aby sobie podawały ręce, a nie podstawiały nogi” Pani sędzia poprowadziła następujące spotkania dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III, dla uczniów klas IV – VI, dla uczniów z gimnazjum Zespołu Szkół w Starej Niedziałce, w Janowie, w Stojadłach oraz uczniów gimnazjum z Zespołu Szkół w Hucie Mińskiej wraz z opiekunami.

Odbyło się również spotkanie dla dorosłych, na którym obecni byli: Przewodnicząca Rady Gminy  Jolanta Bąk, Wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski, Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy GPOS – u, funkcjonariusz Powiatowej Policji ekspert zespołu do spraw nieletnich i patologii nadkomisarz Piotr Słoński, Rada Rodziców, dyrektorzy, nauczyciele, rodzice.

Każde spotkanie było tematycznie dostosowane do grupy wiekowej słuchaczy. Pani sędzia w bardzo zrozumiały sposób przekazywała informacje dotyczące konkretnych przykładów z sali sądowej, spraw z udziałem nieletnich, za jakie przewinienia – łamanie prawa grozi odpowiedzialność karna.

„Dla każdego kto ma młotek w ręku, każdy problem wygląda jak gwóźdź”.

W międzyczasie, utrzymując kontakt ze słuchaczami, zadawała pytania i zbierała informacje. Na przykładzie prezentacji multimedialnej podkreślała, czego nie wolno robić, aby nie mieć problemu z prawem. Pani sędzia wielokrotnie podkreślała co to jest agresja, przemoc, jak należy reagować, do kogo zwracać się o pomoc, udzielała porad prawnych. Pani sędzia pozwoliła uczniom wcielać się w postać sędziego, zakładając togę i łańcuch sędziowski. Dzieci przekazały Pani sędzi dużo informacji zwrotnych na temat problemów z ich życia w rodzinie, czy szkole. Pani sędzia Anna Maria Wesołowska zwróciła uwagę, jak ważną rolę w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywa szkoła. Jak często trzeba uświadamiać dzieci, uczniów, młodzież o konsekwencjach złych zachowań.

Zasugerowała tworzenie w szkołach „Kącików prawnych” dla dzieci i rodziców. Zachęciła, aby codziennie rozmawiać o problemach, jak sobie z nimi radzić, jak rozwiązywać, jak przeciwdziałać agresji i przemocy w najbliższym otoczeniu. Po każdym spotkaniu były indywidualne porady. Na pamiątkę dzieci, uczniowie i dorośli pozowali do pamiątkowych zdjęć i zbierali autografy.

Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania dla Gminnej Komisji ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi, Panu Wójtowi za pomoc w organizacji, przydzieleniu środków na w/w szkolenia z sędzią Anna Marią Wesołowską.

na podst. inf. Krystyny Gmur

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania