Tygodnik Strefa Mińsk NR 17/18 (373/374)

Bezpłatne szczepienia

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki wraz z Radą Miasta podjęli decyzję o wdrożeniu programu profilaktycznych szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)

Opublikowano: 15 Czerwca 2015, Poniedziałek, 23:21
Autor: btsd
 0 0 0

Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki wraz z Radą Miasta podjęli decyzję o wdrożeniu programu profilaktycznych szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV): Program Zdrowotny "Profilaktyka raka szyjki macicy i innych chorób wywoływanych przez zakażenie wirusem HPV dla Miasta Mińsk Mazowiecki na lata 2015-2017" w 2015 roku.

Szczepienia te skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy (RSM) i innych chorób wywoływanych przez wirusa HPV.

Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2002 roku, zamieszkałe w mieście Mińsk Mazowiecki. Szczepienia będą realizowane najbardziej zaawansowaną dostępną szczepionką (czterowalentną). Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne. Są one w całości finansowane z budżetu miasta.
Pierwszą dawkę należy podać do 19 czerwca, druga po 6 miesiącach.

Czym jest wirus HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV jest również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV. Te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytnicy, szyi i głowy.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV, jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z miast i gmin w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Realizatorem szczepień jest Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o. o.
Telefon kontaktowy:  25 633 35 55, www.centrum.med.pl.

Szczepienia odbywają się w:
Przychodni Zdrowia - Mińsk Maz., ul. Piłsudskiego 42A, tel. 25 785 60 96
Przychodni „Centrum Matki i Dziecka” - Mińsk Maz., ul. Spółdzielcza 7, tel. 25 785 60 51
Przychodni Zdrowia – Mińsk Maz., Dąbrówki 52 (czynna od 1 X 2015)

inf. UM Mińsk Maz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania