Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Mińskie żonkile

W miejskie obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim włączyło się wielu: uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele TPMM oraz Gminy Żydowskiej.

Opublikowano: 1 Maja 2015, Piątek, 19:21
Autor: btsd
 0 0 0

Żonkile - symbol pamięci o powstańcach z Warszawskiego Getta

19 kwietnia każdego roku żółte kwiaty składał w Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po jego śmierci zwyczaj ten kontynuuje Muzeum Historii Żydów Polskich. Zaprasza ono do włączenia się w symboliczną akcję wszystkich tych, którym nieobojętna jest pamięć o bohaterach Powstania w Getcie.

Do nierównej walki w imię godności własnej stanęli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej
i Żydowskiego Związku Wojskowego. Wybuch powstania był bezpośrednim wyrazem niezgody na akcję ostatecznej likwidacji getta, do której oddziały niemieckie przystąpiły 19 kwietnia 1943 r.
16 maja 1943 r. Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Zdarzenie to uznaje się za symboliczną akcję zakończenia powstania. Tym samym getto przestało istnieć.

W miejskie obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim włączyło się wielu: uczniowie i nauczyciele Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Gimnazjum Miejskiego Nr 3 im. Janusza Kusocińskiego, przedstawiciele TPMM oraz Gminy Żydowskiej.
Najpierw wszyscy spotkaliśmy się 17 kwietnia na cmentarzu żydowskim i wspólnie go posprzątaliśmy. W niedzielę, 19 kwietnia  dodatkowa grupa wolontariuszy z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim  rozdawała ulotki i żonkile w Warszawie w ramach akcji „Żonkile” Muzeum POLIN. W tym samym czasie w Mińsku uczniowie Liceum na Pięknej i Gimnazjum na Siennickiej wzięli udział w lokalnych obchodach rocznicy powstania. Wspomnieliśmy świadków tragicznych wydarzeń w naszym mieście, odczytując Ich imiona. Była to ważna chwila,  rodzaj kadiszu, w którym mieliśmy przywilej uczestniczyć dzięki Renacie Gryz, która nadała tej chwili tak szczególny charakter. Potem złożyliśmy kwiaty przy kamieniu stojącym w rogu Starego Rynku.

Żonkile pojawiły się też przy tablicy upamiętniającej pogrom na ulicy Siennickiej  17 oraz na cmentarzu.  Następnie rozdawaliśmy papierowe kwiaty i ulotki informujące o wydarzeniach sprzed 72 lat.

Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Marcinowi Jakubowskiemu oraz Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej za pomoc w organizacji sprzątania cmentarza oraz wszystkim mieszkańcom miasta, którzy przyjęli żonkile i ulotki informacyjne od wolontariuszy.

Organizatorzy:
Magdalena Zygnerska
Renata Gryz
Justyna Radomińska
Magdalena Piotrowska
Katarzyna Łaziuk

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania