Tygodnik Strefa Mińsk NR 23/24 (379/380)

72. rocznica

Powstania w Getcie Żydowskim w Warszawie. Piątkowe popołudnie, 17 kwietnia to wspólna akcja sprzątania cmentarza żydowskiego w Mińsku Mazowieckim

Opublikowano: 16 Kwietnia 2015, Czwartek, 23:05
Autor: btsd
 0 0 0

Żonkile - piękne wiosenne kwiaty - stały się symbolem pamięci o powstańcach z warszawskiego getta.

19 kwietnia każdego roku żółte kwiaty składał w Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po jego śmierci zwyczaj ten kontynuuje Muzeum Historii Żydów Polskich. Zaprasza ono do włączenia się w symboliczną akcję wszystkich tych, którym nieobojętna jest pamięć o bohaterach powstania w getcie.

Do nierównej walki w imię godności własnej stanęli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Wybuch powstania był bezpośrednim wyrazem niezgody na akcję ostatecznej likwidacji getta, do której oddziały niemieckie przystąpiły 19 kwietnia 1943r. 16 maja 1943r. Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiej. Zdarzenie to uznaje się za symboliczną akcję zakończenia powstania. Tym samym getto przestało istnieć.

Włączamy się w obchody 72. rocznicy powstania.
19 kwietnia (w niedzielę) grupa uczniów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim będzie rozdawała ulotki i żonkile na Chmielnej w Warszawie w ramach akcji Żonkile Muzeum POLIN. Inni wezmą udział w mińskich obchodach rocznicy powstania - złożeniu kwiatów na cmentarzu, przy tablicy pamiątkowej przy Gimnazjum Miejskim na ul. Siennickiej i Starym Rynku  (19.04 godz. 12.00) oraz rozdawaniu ulotek informacyjnych mieszkańcom miasta.
17 kwietnia (w piątek) o godz.14 grupa uczniów i nauczycieli spotka się na cmentarzu żydowskim. Wspólnie z uczniami i nauczycielami Gimnazjum Miejskiego nr 3 posprzątamy cmentarz. W akcji wezmą udział także przedstawiciele Gminy Żydowskiej. Włączą się także reprezentanci Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.
Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy!

K. Łaziuk

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania