Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Obszar Metropolitalny Warszawy

w mińskim magistracie odbyły się warsztaty dla samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw z terenu gmin ościennych.

Opublikowano: 11 Marca 2015, Środa, 11:06
Autor: btsd
 0 0 0

W ramach projektu Programowanie Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy firma Deloitte Consulting S.A prowadzi prace związane z opracowywaniem Strategii Rozwoju OMW do roku 2030. Jednym z etapów prac nad ww. dokumentem są warsztaty strategiczne organizowane na terenie Metropolii Warszawy. W piątek, 6 marca br. warsztaty odbyły się w mińskim magistracie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw z terenu miasta Mińsk Mazowiecki oraz gmin:  Sulejówek, Halinów, Dębe Wielkie i  Mińsk Mazowiecki. Niestety, w spotkaniu, które dotyczyło ważnych z punktu rozwoju naszego regionu tematów, nie uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych.

Pierwsza część warsztatów dotyczyła omówienia głównych założeń projektu i wniosków z diagnozy OMW. Część praktyczna toczyła się w formie moderowanej dyskusji połączonej z głosowaniem. Efektem przeprowadzonych warsztatów ma być wspólne wypracowanie wizji Obszaru Metropolitalnego Warszawy oraz celów strategicznych wraz z ich operacjonalizacją. Wśród wielu przykładów wizji rozwoju OMW uczestnicy warsztatów głosowali nad, ich zdaniem, najważniejszymi sferami. Nie oznacza to, że pozostałe zagadnienia nie są istotne, wręcz przeciwnie również wymagają podkreślania, jednak w chwili obecnej dla przedstawicieli wskazanego regionu OMW „twarde” inwestycje są niezwykle istotne. Kolejnym etapem głosowania było wybranie trzech kluczowych obszarów strategicznych. Jako najważniejszy obszar wskazano:  transport i infrastruktura. Tuż za nimi były: gospodarka, przemysł i rolnictwo oraz edukacja, kultura i dziedzictwo. W części poświęconej omówieniu celów strategicznych również dokonano wyboru trzech, które uznano za najważniejsze: rozwój infrastruktury drogowej/kolejowej/parkingi typu park&ride, stworzenie systemu współpracy biznes-szkolnictwo zawodowe na poziomie OMW oraz stworzenie atrakcyjnych przestrzeni publicznych, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać czas. Informujemy, że na stronie http://omw.um.warszawa.pl/ znajduje się ankieta dla mieszkańców, a uzyskane informacje będą stanowiły cenny wkład do będącej obecnie w fazie przygotowania Strategii Rozwoju OMW do 2030 roku. Zachęcamy do aktywnego udziału oraz bieżącego monitorowania postępów prac we wskazanym obszarze.

oprac. na podst. UM Mińsk Maz.

fot. UM Mińsk Maz.

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania