Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Dymisja starostów

wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Stanowisko wiceministra Czesława Mroczka w sprawie prywatyzacji szpitala powiatowego.

Opublikowano: 9 Marca 2015, Poniedziałek, 11:05
Autor: btsd
 0 0 0

Stanowisko nt. prywatyzacji szpitala powiatowego w Mińsku Mazowieckim
przedstawione na konferencji prasowej w dn. 6 marca br.

 

Władze powiatu mińskiego pod przewodnictwem starosty Antoniego Tarczyńskiego (PSL) i wicestarosty Krzysztofa Płochockiego (PiS) od kilku miesięcy prowadzą działania zmierzające do prywatyzacji szpitala powiatowego w Mińsku Mazowieckim. W ciągu ostatnich miesięcy z różnych środowisk, w tym od przedstawicieli powiatowych Platformy Obywatelskiej, płynęły apele o wstrzymanie tych działań i wyjaśnienie mieszkańcom powiatu powodów, dla których podjęto decyzję o prywatyzacji szpitala. Mimo tych apeli, władze powiatu, lekceważąc mieszkańców, z uporem realizują swój zamiar.

Informacje, jakie udało się uzyskać ze starostwa powiatowego, m in. w wyniku odpowiedzi na interpelację opozycyjnych radnych, wskazują, że omawiany proces prywatyzacji prowadzony jest w sposób całkowicie nieprzemyślany i bez należytego przygotowania. Przykładem niech będzie fakt, iż zdaniem starostów prywatyzacja będzie sposobem sfinansowania kosztów modernizacji szpitala, ale na pytanie o wielkość tych kosztów - nie potrafią odpowiedzieć. Przede wszystkim nie wiadomo dlaczego wybrano prywatyzację, a nie inne sposoby pozyskania środków finansowych. Nie wiadomo dlaczego starostowie Tarczyński i Płochocki nie pozyskali środków finansowych z Unii Europejskiej na ten cel, jak zrobiło to wiele innych powiatów jak np. powiat łosicki. Na dotychczasowe działania prywatyzacyjne wydano z budżetu powiatu kwotę ok 400 tys. zł.

Biorąc to wszystko pod uwagę widać, że władze powiatu mińskiego prowadzą chaotyczne i kosztowne działania w niezwykle ważnej społecznie sprawie, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu.

Należy także zauważyć, że w ostatnich dniach starostowie Tarczyński i Płochocki stracili w sprawie prywatyzacji szpitala poparcie własnego środowiska politycznego. Posłowie PiSu : K. Pawłowicz, K. Tchórzewski i A. Czartoryski wskazują, iż radni PiS zostaną zmuszeni do wycofania się z pomysłu prywatyzacji.

Mamy więc do czynienia z zamieszaniem, które przeradza się w bałagan.

Dlatego uznaję, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest dymisja starostów Tarczyńskiego i Płochockiego. Należy pilnie uporządkować zarządzanie służbą zdrowia w powiecie, ale nie mogą tego robić Ci, którzy doprowadzili do kryzysu. W powiecie mińskim potrzebny jest nowy zarząd, składający się z osób posiadających kompetencje i zaufanie społeczne.

Czesław Mroczek

Poseł na Sejm RP

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania