STRONA W PRZEBUDOWIE. PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA, ZAPRASZAMY WKRÓTCE.

Tygodnik Strefa Mińsk NR 1/2 389/390

Burmistrz ma swoją tablicę

Mowa oczywiście o pierwszym burmistrzu w wyzwolonym z rąk okupanta Mińsku Mazowieckim.

Opublikowano: 4 Marca 2015, Środa, 12:15
Autor: btsd
 1 0 0

We wtorek, 3 marca w Muzeum Ziemi Mińskiej na terenie ogrodu Działu 7. Pułku Ułanów Lubelskich przy ul. Sosnkowskiego burmistrz Marcin Jakubowski oraz płk Artur Frączek odsłonili tablicę poświęconą Hipolitowi Nowinie-Konopce. Asystę przy pomniku pełnili członkowie Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich.

Płk Artur Frączek w imieniu ministra Jana Stanisława Ciechanowskiego Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uroczyście odznaczył medalami „Pro Patria”: Michała Wasilewskiego, Jarosława Gdańskiego, dr Lillę Kłos, Tomasza Płochockiego, Romana Ruśplo, Sztandar ZSZ Nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

Po uroczystości odsłonięcia pomnika młodzież wysłuchała referatu  dr Lilli Kłos oraz Daniela Białeckiego z UKSW w Warszawie. Odbyłą się też prezentacja fragmentu filmu "Podziemna Armia Powraca". Chór Salezjańskiego Gimnazjum im. Św. Jana Bosko pod kierunkiem Moniki Pszkit ozdobił uroczystość krótkim występem.

Hipolit Nowina – Konopka urodził się i wychował w Małopolsce. Po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do polskich formacji legionowych. Gdy zapadła decyzja o zakwaterowaniu 2. Pułku Legionów, przybył do Mińska Mazowieckiego i spędził tu resztę życia. Ostatni rok II wojny światowej to m.in. akcja "Burza", w wyniku której 30 lipca 1944 r. wyzwolono Mińsk Mazowieckim. Na burmistrza miasta Delegatura Rządu na Kraj wskazała Hipolita Nowinę-Konopkę. Mimo zawładnięcia przez komunistów ważniejszych stanowisk burmistrz Konopka trwał na stanowisku, podejmując często decyzje odważne i ryzykowne, ale zawsze z pamięcią o mieszkańcach. Usuwano niemieckie napisy z szyldów i tablic w przestrzeni publicznej, zasypywano leje po bombach, zakazywano samowolnego zasiedlania opuszczonych mieszkań pod karą natychmiastowej eksmisji. Na dzień 1 listopada 1944 roku Hipolit Nowina – Konopka zorganizował uroczystości ku pamięci żołnierzy i partyzantów poległych w walce o wolność Ojczyzny. Hipolit Nowina-Konopka stał się niewygodny dla ówczesnej władzy komunistycznej. W listopadzie 1944 r. na posiedzeniu prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Mińsku Mazowieckim ostatecznie zwolniono go ze skutkiem natychmiastowym ze stanowiska.
W nocy z 2 na 3 marca 1945 roku do domu Konopków wkroczyli funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Byłego już burmistrza Hipolita Nowinę-Konopkę zamordowano strzałem w tył głowy i w plecy (metoda katyńska), ciało porzucając w bramie sąsiada. Sprawców tego skrytobójczego mordu nie wykryto i nie osądzono do dnia dzisiejszego.


oprac. na podst. mat. UM Mińsk Maz. i MZM

fot. UM Mińsk Maz.

 

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze!
andrzejmm  2015-03-04, 19:31
Trzeba pamiętać, że w 1944 nikt niczego nie wyzwalał. Najlepiej ujął to w swoim wierszu powstaniec i poeta Józef Szczepański - "Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci". Dobrze, że dziś powoli przywracana jest pamięć zarówno "Żołnierzy Wyklętych" jak i osób zamordowanych, czy represjonowanych w okresie po 1944. Wstyd tylko, że za te sprawy w III RP zabrano się tak późno i że nadal wiele jest w tej kwestii do załatwienia. PRL nie został dostatecznie przepracowany historycznie. Szczególne braki są w świadomości masowej. Dobrze, że i w naszym mieście coś się w tej kwestii zaczyna dziać.
Znajdź nas na Facebooku
TYGODNIK STREFA MIŃSK
adres biura:
ul. Warszawska 161 (1 piętro)
05-300 Mińsk Mazowiecki
tel. + 48 724 822 000
e-mail: reklama@strefaminsk.pl
lub e-mail: biuro@strefaminsk.pl
projekt graficzny: E-HO - agencja reklamowa - Mińsk Mazowieckikodowanie, system zarządzania